Home » Coachen is een cadeautje
Alle onderwijsadviseurs hebben een coachende rol als het gaat om pedagogisch en didactisch handelen. Ze geven advies en tips hoe jij je handelen in de klas kunt ontwikkelen als professional. Maar de vraag hoe het met jou persoonlijk gaat komt hierbij niet aan bod. Daarvoor heb je een erkende coach nodig. Want hoe beter jij jezelf kent, hoe sterker je in je schoenen staat en ook keuzes in je werk kunt maken. Onderwijsadviseur Beja Koops is registercoach en coacht schoolleiders en leerkrachten in hun persoonlijke ontwikkeling.
Een goede coach
‘Een goede coach helpt jou antwoorden te vinden op de vraag wat jij nodig hebt om weer verder te kunnen. We zetten daarvoor verschillende methodes in en gaan hierbij altijd uit van energie, kracht en kansen om de gecoachte sneller een perspectief op mogelijkheden te bieden, in plaats van onmogelijkheden. Ik vind het heel belangrijk om in coachgesprekken juist aandacht te hebben voor de mooie dingen van het vak. We zitten tegenwoordig wel heel erg op wat niet goed gaat.’
‘Waar ben je trots op en hoe kun je dat gebruiken? Jij doet er toe!’
‘Een goede coach oordeelt niet en is helemaal blanco. Dat maakt het in sommige situaties prettiger om iemand van buitenaf jou te laten coachen. Bij een coach in je eigen team zul je niet zo snel je hart luchten over jou als persoon. Je komt diegene immers de volgende dag ook gewoon weer tegen op je werk.’
Wanneer laten coachen?
‘Er is in het onderwijs steeds meer aandacht om uitval te voorkomen. Vooral bij startende directeuren en leerkrachten. Coachtrajecten helpen hierbij. Je leert hoe jij reageert op bepaalde situaties en waarom jij dat op die manier doet. Jezelf goed kennen werkt in alles door. Als jij je namelijk bewust bent van je eigen aannames en vooroordelen, kun je dat loslaten en onderdrukken. Daardoor functioneer je beter in je werk. Je weet wanneer jij jouw grenzen moet aangeven en ook waar je energie van krijgt of wat je juist energie kost. Ook als je eenmaal directeur bent of al langere tijd leerkracht, heb soms een maatje nodig om even stil te staan bij vragen zoals: hoe gaat het op je school en hoe is het met jou? Af en toe moet je dit soort gesprekken blijven voeren. Wacht vooral niet totdat het (weer) mis gaat.’
Erkende coaches
Beja Koops verzorgt de Registeropleiding Coach in het Onderwijs bij Cedin. Deze opleiding voldoet aan de kwaliteitseisen van het StiR. De StiR is een onafhankelijk registerorgaan dat de kwaliteitsbewaking van coachopleidingen en coaches behartigt. Na het volgen van de opleiding kun je je laten inschrijven als erkend coach. Daarin ben je onderscheidend ten opzichte van vele andere coaches in Nederland.
Cedin is dé organisatie voor iedereen die de kwaliteit van zijn onderwijs duurzaam wil versterken. Dagelijks trainen, coachen en adviseren wij onderwijsprofessionals in heel Nederland. Dat doen we altijd praktijkgericht, zodat je er morgen mee verder kunt.
Ontwerp en realisatie: NIO Communicatie & Internet
Congres van Goed naar Goud | 26 maart in Houten | Keynotes: Doug Lemov & Pedro de Bruyckere
Bekijk hier het programma en schrijf je in!“Close Reading is een aanpak om het leesplezier weer terug te krijgen!”
Lees hier het artikel